#10YearChallenge Yalnızca Hayatımızın Değil, Gezegenimizin Korkutucu Değişimini Göstermek İçin de Kullanıldı!

88PAYLAŞIM

Son günlerde sosyal medyada trend olan #10YearChallenge konusunda bazı insanlar, son yılda gezegenimizde meydana gelen ciddi değişikliklere dikkat çekmek istediler. Birçok insan ergenlik dönemlerini, saç kesimlerini, modaya nasıl ayak uydurduklarını sergilerken çevreci aktivistler çok daha büyük etkiye sahip fotoğraflar paylaşıyorlar. Unilad'dan derlediğimiz bu içerikte o paylaşımları sizler için bir araya getirdik.

Kaynak: https://www.unilad.co.uk/science/people-...

Çevreci kuruluşlar ve halkın büyük bir kısmı sosyal medyada ormansızlaşmanın ve küresel ısınmanın meydana getirdiği durumlara dikkat çekiyorlar.

Greenpeace de geçtiğimiz günlerde kuzey kutup bölgesinin 100 yıl önceki görüntüsü ile son günlerdeki görüntüsünü paylaşarak insanı hayrete düşüren değişimi gösterdi. 👇👇

Eskiden devasa buz formlarının ardındaki dağlar görünmüyorken, şimdi buzların erimesiyle beraber dağlar tamamen görülebilir hale geldi.

#10YearChallenge gerçeği.

100 yıl önceki Kuzey Kutup Bölgesi ve bugünkü hali. 

Business Insider'ın haberine göre yeni yıla bilim insanlarının ürkütücü istatistiksel verileriyle girdi. Okyanusların tarih boyunca gördüğü en yüksek sıcaklık 2018 yılında gözlemlendi. Bununla beraber bilim insanlarının verilerine göre okyanuslar tahmin ettiklerinden %40 oranda daha hızlı ısınıyor. 

Bütün bu hayal kırıklığı yaşata durumların en önemlisi Güney Kutup Bölgesi'nin buz örtüsü, 1980'li yıllara nazaran altı kat daha hızlı eriyor.

#10YearChallenge bazında çevre odaklı paylaşımlardan birçoğu genellikle buz örtüsünün hızla erimesi üzerine. İsviçre'de bulunan Rhone Buzulu da bunlardan biri:

NASA'nın verilerine göre ise Güney Kutup Bölgesi her yıl sahip olduğu buz kütlesinin 127 milyar tonunu kaybediyor. Grönland'da bu rakam 286 milyar tona ulaşıyor. 

Bu devasa kayıplar okyanusların artan ısısının da en büyük sebeplerinden biri. Gezegenin ortalama yüzey ısısı 19. yüzyıldan bu yana 0.9 derece arttı. Son 136 yılın kayıtlarına bakıldığında ise en yüksek 18 sıcaklıktan 17'si 2001 yılından bu yana gözlemlendi. 

Gerçekler o kadar şaşırtıcı ki, zaman içerisindeki değişimleri kıyaslamak ancak inandırıcılığını arttırıyor.

Dünyanın akıl almaz değişimi de bunlardan bir tanesi:

Dikkat ediyor ve paylaşıyor olmamız gereken tek #10YearChallenge. 

"İklim değişikliğinde #10YearChallenge. Trift Buzulu, 2006 yılından 2015 yılına. Bir sonraki #10YearChallenge ise bunu durdurmak ve iklim felaketini engellemek. Bunu başarabiliriz."

Birçok insan buzların azalan miktarına dikkat çekerken, bazıları da ormansızlaşmanın ve çevre kirliliğinin etkilerini göstermek istedi:

"Umursamamız gereken tek #10YearChallenge."

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, aralık ayında iklim değişiminin etkilerinden ve mümkün olan en etkili önlemlerden bahsetmişti.

"İklim değişikliği bizden daha hızlı ilerliyor ve geç olmadan bunu yakalamamız gerekiyor. Birçok insan, bölge ve hatta ülke için bu konu çoktan hayati bir hale geldi. Küresel bazda bir iklim kaosunu önlemek için yatırım yapmak konusunda kolektif bir sorumluluğumuz var. Bu konudaki hareketler, dünyayı daha iyi bir yer haline getirmemiz için izlememiz gereken yolu mecbur kılıyor. Hem devletlerin hem de yatırımcıların daha yeşil bir ekonomiye ihtiyacı var."

İnsanların bu fotoğrafları görüp, verileri okuyup harekete geçip geçmeyecekleri bilinmez. Ama iklim değişikliğinin, küresel ısınmanın dünyaya olan etkisi gerçekten çok önemli. Bu nedenle olumsuz etkileri mümkün olduğunca yavaşlatmak için elimizden geleni yapmalıyız.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
limbo-fighter

Bütün ağaçları kessek de bütün buzulları eritsek de Erklig Tengri'dedir. İnsanoğlu doğaya karşı savaş güdecek kapasitede değildir, bunların hepsi insan kibrinden. Dünya, insanoğlundan çok daha büyük felaketleri atlattı, bunları da atlatır. Yapılan bu kötülüğü insan kendi kendine yaparken olan hayvanlara oluyor. Bundan milyonlarca yıl önce bugün var olan canlıların çoğu yoktu, milyonlarca yıl sonra da çoğu olmayacak. Umarım buna insanlar da dahil olur.

turkkafka

Dünyadan yeterince aldılar şimdi marsa vermeye çalışıyorlar. Marsa yapacakları projeyi dünyaya kullansalar daha etkili olurdu diye düşünürüm. Ama devletlerin rekabeti geliyor aklıma sonra da şu resimler.Devletler rekabetsiz yaşayamaz yoksa birisi zayıf düşer bu yüzden marsa döndüler yüzünü. Belkide yanlış düşünüyorum. Ortalık karışık

Gizli Kullanıcı

doğa ile savaş halindeyiz. kazanırsak, kaybedeceğiz.

zizithecook

Buzul erimesinden de büyük bir sorun var; manyetik kutup değişimi... Uzun uzun yazmıycam ama özellikle 2018'de büyük yer değiştirme var, ve ileride bayaa sıkıntı olacak gibi duruyor, bir bakınız derim...

corpse-bride

dinazorlara gıbı olacak sonumuz

Görüş Bildir