'10 Milyon Emeklinin 684’er Lirası Gitti'

 > -
Abone ol

Hükümetin pek de adil olamayan zam uygulamasının işçi, esnaf ve çiftçi emeklilerinin gelirinde yarattığı kayıp net bir şekilde ortaya çıktı. Ortalama 1.500 TL aylık alan işçi ve Bağ-Kur emeklilerinin her biri, yaklaşık 684’er TL gelir kaybına uğrayacak.

Hükümet Ocak ayında, memur emeklilerinin maaşına enflasyon farkının yanı sıra, 6'şar aylık dilimlerle %6 + 5 zam yapmıştı. 

Memur zammına endeksli olarak memur emeklilerine yapılan yıllık kümülatif zam oranı, %12.2'yi bulmuştu.

Memur emeklisinin %12.2'lik zammına karşılık, işçi ve Bağ-Kur emeklilerinin payına %7.63 zam düştü.

İşçi, esnaf ve çiftçi emeklilerini memur emeklilerinden ayıran uygulamaya göre, bu gruba geçmiş 6 ayda gerçekleşen enflasyon kadar zam uygulamasına devam edildi. Böylelikle iki emekli grubu arasında 4.57 puanlık bir zam farkı oluştu.

Örneğin yılın başında maaşı 1.500 lira olan bir işçi emeklisi, aynı maaşı alan memur emeklisine göre Ocak ayından itibaren her ay 45 lira eksik maaş aldı.

Sözcü gazetesinden Erdoğan Süzer'in, iki emekli gurubuna uygulanan farklı ve adaletsiz zam oranlarına ve emekli maaşlarında yol açtığı ağır tahribata dair hesaplamasına göre, memur emeklisinin 1.500 liralık aylığı ilk 6 ayda 1.603 liraya çıkarken, işçi emeklisinin aylığı 1.558 lirada kaldı. Yani işçi emeklisi ilk 6 ayda 270 lira zarara uğradı.

Yıllık kayıp 684 lira.

Yeni yıla aynı maaşla giren iki emekli arasındaki fark yüzünden, işçi emeklisi temmuz ayından başlayarak yıl sonuna kadar memur emeklisinden her ay 69 lira daha az maaş alacak. 

İşçi emeklisinin 6 aylık kaybı 414 lirayı, yıllık toplam kaybı ise 684 lirayı bulacak.

2017 ve sonraki yıllarda ‘eşit zam' verilse dahi, iki emekli grubu arasındaki uçurumu kapanmıyor.

2016 yılına 1.500 lira aylıkla giren iki emekli grubundan memur emeklisi 2017 yılına 1.683 lirayla, işçi emeklisi ise 1.614 lirayla başlayacak. Gelecek yıllarda alınacak her oransal zam, işçi ve memur emeklisi arasında bu yıl oluşan farkı daha da büyütecek. 

Hükümetin emekliye farklı zam uygulaması sayesinde sadece 2016 yılında işçi ve Bağ-Kur emeklilerine 5 milyar lira daha az para ödediği hesaplanıyor.

Türkiye Gündemi  Sözcü  Cumhuriyet

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir